18 Ocak 2018 Perşembe

Turkcell Şirket Raporu

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümünün hazırladığı Turkcell Şirket Raporu aşağıda yer almaktadır:

Turkcell, hem abone başı gelir hem de abone sayısına göre Turkiye"nin lider mobil şirketi konumundadır. Türkiye elektronik haberleşme sektöründe 2017 Eylül sonu itibariyle Turkcell mobil abonelerden elde edilen gelire göre %45,6, mobil abone sayısına göre de %44,5 oranında paya sahiptir.

Turkcell, teknolojinin yaygınlaşması ve kişi başına düşen milli gelirin artmasına paralel, özellikle data tarafında gelirlerini çok yüksek oranlarda artırmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu resmi istatiktistiklerine göre, 2011 yılsonunda Turkcell"in gelirlerinin içinde data gelirlerinin payı sadece %12,22 iken Eylül 2017 itibariyle bu oran %70,1"e ulaşmıştır. Data kullanımının artarak devam etmesi beklenmektedir.

2017 yılının ilk 9 ayında elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren 460 işletmecinin gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %13 artarak 37,6 milyar TL"ye yaklaşmıştır. Turkcell"in ise aynı dönemde gelirleri %26,6 artarak 13 milyar TL olmuş ve sektörün üzerinde bir büyüme kaydedilmiştir.

Turkcell"in 2017 yılının ilk 9 ayında ana ortaklık net dönem karı geçen seneye göre %51,9 artarak 1.763mn TL olmuştur. Tüm marjlarda da iyileşme kaydedilmiştir.

Güçlü 3. çeyrek gerçekleşmeleri sonrasında, şirket 2017 hedeflerini yukarı yönlü revize etmiştir. 2017 yılında cironun %21-23 aralığında artması beklenmektedir. 2018 yılında Turkcell"in satış gelirlerinin 20.374mn TL"ye ulaşacağını tahmin ediyoruz. Bu artışta abone sayısı ve ARPU gelişiminin etkili olacağını düşünüyoruz. FAVÖK ve net kar marjlarının da 2018 yılında sırasıyla %34,5 ve %15,5 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

Turkcell"in tahmini değeri, beklentilerimiz ve benzer şirket çarpanlarına bağlı olarak 38.940mn TL olarak hesaplanmaktayız. Buna göre Turkcell hisseleri hedef piyasa değerine göre %15 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle, Turkcell"in hedef hisse fiyatını 17,70 TL olarak belirtiyor ve hisse için "EKLE" önerisinde bulunuyoruz.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziiraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.


  - http://eborsahaber.com/89185/2018/sirket-haberleri/turkcell-sirket-raporu/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder