18 Ocak 2018 Perşembe

Akdağ: Türkiye 2017 İş Ortamı Raporunda Bu Sene Ciddi Bir Sıçrama Olacak

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, başkanlığında toplandı. Akdağ,"Bu sene şöyle bir yöntem izliyoruz. Özellikle uluslararası kuruluşların iş yapma kolaylığı açısından endekslerinde Türkiye"yi bir sıçramaya tabi tutarak ön sıralara getirmeyi hedefliyoruz. Bunlardan birisi Dünya Bankası"nın İş Yapma Kolaylığı Raporudur. Türkiye 2017 İş Ortamı Raporunda 69.sırada, 2018"de de 60.sırada. İnşallah bu sene ciddi bir sıçrama yaparak ön sıralara geçeceğiz" ifadelerini kaydetti.

Başbakanlık Merkez Bina"da gerçekleştirilen YOİKK toplantısına Akdağ"ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu katıldı.

Akdağ,"Bu kurulun birinci vazifesi yatırımcılarımızın gerek uluslararası yatırımcılar gerek Türkiye"deki kendi yatırımcılarımız işlerini daha kolay yürütsünler, süreçler onları yormasın ve işlerini kurarken hatta işlerini tasfiye ederken, masrafları da çok olmasın. İthalatçının, ihracatçının, sanayicinin hem işlerini yaparken gereksiz masraflara maruz kalmaması hem de gereksiz prosedürlere maruz kalmaması için çalışan bir kurul. Tabiatıyla birçok bakanlığımızın katkı verdiği bakanlıklarımızın dışında da bazı kurulların katkı verdiği bir mekanizmadır.

Burada bakanlıklarımızın ortak yapması gereken işler var. Her bakanlığın ayrı ayrı üzerine düşen vazifeler var. Bütün bunları göstergelere bağladık yoğun bir çalışma sonrasında. Bugünkü toplantımız Başbakan Yardımcımız ve Bakanlarımızla. Kendi bürokrasimiz içerisinde artık son rötüşları yaptığımız bir toplantı olacak. Zaten bir taraftan gerekli mevzuat hazırlandı. Öbür taraftan bazı uygulamaları başlattık. Bir toplantı daha yapacağız bundan sonra özel sektörün temsicilerini de alarak nihai kararlarımızı vermiş olacağız. Bugün bir anlamda kendi aramızdaki istişareyle ince ayarlamaları yapıyoruz. Bütün bu çalışmalar sırasında Bakanlıklarımızın inanılmaz katkısı oldu. Benim tespit ettiğim bir husus var. Karar verici bakanlıklarla bu kararlara hazırlık yapan teknisyenlerimizin bürokratlarımızın arasında koordinasyonu birçok kere gelip giderek yapmazsak aslında çok fazla ilerleyemiyoruz. Karar vericiler o kararı verse de alttaki teknik düzenlemeler gecikebiliyor. Dolayısıyla böyle bir mekanizmanın hiç bıkmadan sürekli olarak aşağı yukarı defalarca gidip gelmesi gerekiyor. Bu bir anlamda iş ortamını iyileştirme açısından ciddi bir reform yılına giriyoruz demektir 2018 açısından. Hükümetimiz ekonominin iyileştirilmesi konusunda 2018"de ciddi reformlara imza atmak için hazırlıklar yapıyor. Bizde YOİKK olarak bu çorbaya elimizin yettiği kadar tuzunu, biberini inşallah koymaya çalışacağız."ifadelerini kaydetti.

  - http://eborsahaber.com/89171/2018/gundem/akdag-turkiye-2017-is-ortami-raporunda-sene-ciddi-bir-sicrama-olacak/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder