17 Ocak 2018 Çarşamba

Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 17.01.2018

17.01.2018 Çarşamba sabahı itibariyle açıklanmış önemli şirket haberlerinin Ziraat yatırım araştırma bölümü değerlendirmesi ile aşağıda bulabilirsiniz.

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): Şirket, dünyanın çeşitli bölgelerinde enerji yatırımı yapmak için görüşmeler yürüttüğünü ve Asya bölgesinden Endonezya ile yakından ilgilendiğini belirtti. Endonezya"nın, kurulu gücüne 35 bin megavatlık bir kapasite eklemeyi planladığını ve bu ülkede gaz santrali kurmak için çalıştıkları vurgulandı. Afrika kıtasında ilk yatırımlarına 2015 yılında Gana"da başladığını belirten şirket, Türkiye"den 280 megavat kapasiteli santral aracılığı ile ülkede geçen marttan beri elektrik ürettiklerini ifade etti. Madagaskar ve Mali"de de fuel-oil santrallerinin bulunduğunu ve kapasitenin arttırılacağını vurgulandı. Şirket 2018"in Afrika"daki yatırımlarının meyvesini alacakları bir yıl olacağını ve TTürkiye"nin döviz girdisini de arttıracaklarını sözlerine ekledi. Kaynak: AA

Anadolu Efes (AEFES, Nötr): Oppenheimer Developing Markets fonu 11 Ocak tarihinde 25,45 TL fiyattan 5,9mn adet Anadolu Efes hissesi aldığını açıkladı. İşlem sonrası fonun şirket sermayesindeki payı %5,79"a yükselmiştir.

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Sınırlı Negatif): Şirket"in 2017 Aralık ayındaki toplam brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %9 oranında azalarak 55,5mn TL olmuştur. Aralık ayı prim üretimi ile birlikte Şirket"in 2017 dönemine ait brüt prim üretimi ise bir önceki yılın aynı yılına göre %15 oranında artarak toplam 575,7mn TL olarak gerçeklemişitir

Enka İnşaat (ENKAI, Öneri "EKLE", Pozitif): Şirket, küçük hissedarların menfaatlerinin korunması amacıyla Yönetim Kurulu"nun ikinci bir duyurusuna kadar uygulanmak üzere; borsada nominal bedeli 4,6mn TL tutarına kadar kendi paylarının geri alımını gerçekleştirmesine, geri alım için ayrılacak fonun en fazla 50mn TL olarak belirlenmesine karar vermiştir.

İş GYO (ISGYO, Öneri "AL", Nötr): Şirket"in İstanbul Tuzla İlçesinde yer alan 63bin m2 yüz ölçümlü arsa üzerinde geliştirmeyi planladığı Tuzla Konut Projesinin arsa dahil tahmini geliştirme maliyetinin yaklaşık 680-700mn TL, İstanbul Kadıköy İlçesinde yer alan 9bin m2 yüzölçümlü arsa üzerinde geliştirilmesi planlanan ve Şirket"in %45 ortaklığının olduğu Kadıköy Otel Projesinde ise Şirket payına düşen arsa dahil tahmini geliştirme maliyetinin 135-140mn TL olması beklenmektedir. Her iki projeye ilişkin inşaat ihalesi henüz yapılmamış olup, ihaleler sonrasında kesinleşecek maliyetler ayrıca paylaşılacağı duyurulmuştur.

Pınar Et ve Un (PETUN, Sınırlı Pozitif): T.C. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü"nden modernizasyon cinsi yatırımlarda kullanılmak üzere, 30.11.2017 - 30.11.2020 tarihleri arasında ve toplam 19,8mn TL"lik sabit yatırım tutarı kapsamına sahip Yatırım Teşvik Belgesi alınmıştır. Yatırım Teşvik Belgesi"nde öngörülen destek unnsurları "KDV istisnası" ve "Vergi İndirimi %55, YKO %20" şeklindedir.

Pınar Süt (PNSUT, Sınırlı Pozitif): T.C. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü"nden modernizasyon cinsi yatırımlarda kullanılmak üzere, 22.11.2017 - 22.11.2020 tarihleri arasında ve toplam 169mn TL"lik sabit yatırım tutarı, 31,2mn USD ithal makine, teçhizat tutarı ve 50 kişilik istihdam kapsamına sahip Yatırım Teşvik Belgesi alınmıştır. Yatırım Teşvik Belgesi"nde öngörülen destek unsurları "KDV istisnası", "Gümrük Vergisi Muafiyeti", "Vergi İndirimi %50, YKO %15" ve "Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği 2 Yıl" şeklindedir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Şirket kabinde uyguladığı ekonomi sınıfı ücret politikasına yeni bir düzenleme getirdi. Buna göre diz mesafesi geniş koltuklardan artık ücret alınacak. 8 Ocak itibariyle başlayan söz konusu uygulama sadece dış hat seferlerinde geçerli olacak ve koltuklar 19-79 dolar arasında fiyatlarla satılacak. Kaynak: NTV

Vakıf GYO (VKGYO, Nöttr): Şirket"in geliştirmekte olduğu projelerin finansmanı kapsamında ana ortağı Vakıfbank ile 600mn TL limitli genel kredi sözleşmesi imzalanmıştır. Tanımlanan üst limit dahilinde finansman ihtiyacı doğdukça kullanılacak kredinin bir kısmı kullanılmıştır. Kamuya açıklanan son bilançodaki aktif toplamının %10"una ulaşan kredi tutarları özel durum açıklaması ile duyurulacak olup bu oranın altında kalan kredi kullanım detaylarına Şirket tarafından üç ayda bir açıklanacak olan finansal raporlarda yer verilecektir.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr):


Şirketin %100 bağlı ortaklığı Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretimi AŞ"nin Manisa ili Alaşehir ilçesinde kurmayı planladığı Alaşehir II Jeotermal Enerji Santrali projesinin üretim lisansında 24,9 MW olarak yer alan kurulu gücün yapılan kaynak arama çalışmaları sonucunda her biri 22,5 MW olmak üzere iki ünite şeklinde toplamda 45 MW olarak tadil edilmesi için bugün EPDK"ya başvuruda bulunulmuştur.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinizee uygun sonuçlar doğurmayabilir.

- http://eborsahaber.com/89111/2018/sirket-haberleri/onemli-sirket-haberleri-degerlendirilmesi-17-01-2018/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder